Fotoprezentacja działalności Klubu Seniora "Raszyn"


Sezon 2011-2012Przejdź do spotkań klubu Seniora sezonu 2012-2013.

19.07.2012
Zakończenie Sezonu 2011 - 2012
25.06.2012 In Memoriam "Jerzy Kaczmarek" Wspomnienia w I rocznicę śmierci.


18.06.2012 Koncert z cyklu " Dzieci Poznańskich Szkół Muzycznych"

W środę 13 czerwca, pod kierunkiem instruktora Marcina Szulca, z samego rana, dla chętnych
Seniorów, odbyły się kolejne zajęcia "Nordic Walking - Marsz po Zdrowie czyli krok po kroku co i jak."4.6.2012 " Poprzez stopy do zdrowia"
wykład Pani Mirosławy Plewki" OPERA NA RASZYNIE"
W poniedziałek 28 maja na "raszyńskiej scenie" mogliśmy obejrzeć i wysłuchać operę "Poszukiwany żywy lub martwy" w reżyserii Maestro Eugeniusza Zdańskiego.
Spektakl został oparty na motywach opery D. Aubera "Fra Diavolo", G. Bizeta "Carmen" , zabrzmiała również w nim piękna "barkarola" z "Opowieści Hofmana" J. Offenbacha.
Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego.
Było to jedno z większych wydarzeń artystycznych Klubu Raszyn w tym sezonie.
Publiczność składająca się głównie z mieszkańców dzielnicy Grunwald gromkimi brawami oklaskiwała młodych wykonawców niemalże przy każdej nadarzającej się okazji.
Cieszy fakt, że nawet w małym osiedlowym klubie można wystawić wielką operową sztukę.


21 maja "zapomniane piosenki warszawskie"

Koncert w wykonaniu Pana Bogusława Olejniczaka i Pana Henryka Niedźwiedzkiego

"Nordic Walking" w terenie14 maja już po raz trzeci w tym sezonie odbył się koncert z cyklu
"Dzieci Poznańskich Szkół Muzycznych"

7 maja "Nordic Walking"-spotkanie poprowadził Pan Marcin Szulc
Zapraszamy na zajęcia w terenie już 16 maja o godzinie 8:30
30.04.2012 Koncert z cyklu "JAGIENKA I JEJ GOŚCIE"
-wesołe piosenki na wiosnę, o kobietach i mężczyznach słowami wielkich ludzi
Tym razem zaproszeni przez "Jagienkę", Panią Jagodę Podleśną, goście to:
Zespół Biały Kwiat z ODK Bajka pod kierownictwem Pana Krzysztofa Masłyka
oraz
vice miss trzeciej młodości Pani Irena Gutowska

23.4.2012 Gościem Klubu Seniora była Pani Paulina Gurczyńska która przedstawiła ciekawy wykład na temat stóp.
Dowiedzieliśmy się co ma wpływ na problemy naszych nóg i jak sobie z nimi radzić. Po odpowiedź na bardziej szczegółowe pytania
zostaliśmy zaproszeni na bezpłatne konsultacje do gabinetu.Muzyka biesiadna z zespołem " Fine Day"
Co tu dużo pisać niech filmiki oraz zdjęcia najlepiej opiszą co się działo i jaka świetna panowała atmosfera.

"Domowe Złoto"
Wykład Pana Michaa Borowicza. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się kilku ciekawych sposobów jak zaoszczędzić w naszych codziennych wydatkach.RASZYŃSKIE PISANKI
W czwartek 29 marca spora grupa naszych Seniorów własnoręcznie wytwarzała prawdziwe pisanki.
Atmosfera była wyśmienita i można było poczuć zbliżające się święta Wielkanocne.
W sumie powstało 27 kolorowych jajek. Rozstrzygnięcie konkursu "szczęśliwa pisanka" nastąpi podczas najbliższego spotkania "Klubu Seniora".
Ale już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości i zdolności artystycznych.
Czechy, Austria, Niemcy, Francja, Włochy, Grecja to tylko część krajów, które muzycznie zwiedziliśmy 26 marca z zespołem "City Band".
Podczas koncertu zatytułowanego "Muzyczna wycieczka po Europie" pojawiały się liczne zagadki z którymi Seniorzy doskonale sobie radzili, udzielając prawidłowych odpowiedzi.
Jak zwykle atmosfera poniedziałkowego spotkania była wyśmienita.

" Kręgosłup i jego problemy"
Spotkanie z bioenergoterapeutą Panem Henrykiem Szczepańskim.Występ zespołu wokalnego "Stokrotki"
12 marca , już po raz drugi w tym roku mieliśmy przyjemność gościć utalentowane muzycznie dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Kultury "Stokrotka".
Koncert przygotowała i prowadziła Pani Beata Adamska. Dzieci występujące bardzo szybko zaskarbiły sobie serca Seniorów a prawdziwą wisienką na torcie podczas tego spotkania był występ Pani Beaty ,
która od początku marca prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci "Studio Piosenki" także w naszym klubie.5 marca prelekcja w połączeniu z praktycznym urzytkowaniem internetu dla seniorów. Pokazane możliwości korzyści oraz zagrożenia wyniakające z korzystania z globalnej sieci.
" Korzystając z internetu bierzemy udział w tym co się dzieje na całym świecie w trakcie tych wydarzeń"Podczas ostatniego lutowego spotkania klubu seniora na raszyńskiej scenie wystąpił zespół kabaretowy "Luneta" z zaprzyjaźnionego klubu seniora "Kopernik".
Przedstawienie w dowcipny sposób opisywało perypetie ludzi stojących w kolejce a z widowni niejednokrotnie dobiegały odgłosy śmiechu.
Po występie nadszedł czas na prezentację działalności muzycznej grupy naszych seniorów , którzy co czwartek spotykają się na terenie klubu by śpiewać przy akompaniamencie gitary.
Wspólny śpiew piosenek znanych i lubianych ogarnął całą salę a słowa Goethego "gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają ." pasowały do tej chwili idealnie.


"Zioła ziółka ziółeczka"
20 lutego podczas spotkania z Panią Katarzyną Krugiołką mieliśmy okazję zapoznania się z właściwościami leczniczymi aloesu.
Spotkanie naszych Seniorów , jak zwykle przebiegło w bardzo miłej atmosferze.


"Tłusty piątek - czyli kuchenne rewolucje na Raszynie"
W piątek 17 lutego pod opieką pani Krysi i pani Basi grupka Seniorów wspólnie wypiekała pączki, które skonsumowane zostały dzień później podczas ostatniej zabawy karnawałowej.
Dzięki pracy i zaangażowaniu naszych pań z klubu seniora udało się w sumie przygotować blisko 120 pysznych "pączków raszyńskich".
Cieszy fakt, iż coraz częściej wydarzenia w klubie są współtworzone przez mieszkańców osiedla.
13 lutego w przeddzień walentynek na "Raszyńskiej Scenie" zagościł zespół "Dębowy Liść" z Suchego Lasu w ramach spotkań z cyklu "Jagienka i jej goście".
Śpiewy , tańce , quizy , i oczywiście iście serduszkowa atmosfera zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych Seniorów.


6 lutego przy kawie i ciastku Seniorzy wspólnie obejrzeli filmy, dotyczące dotychczasowej działalności klubu, zarejestrowane przez WTK - Grunwald.Dzieci Poznańskich Szkół Muzycznych
30 stycznia już po raz drugi w tym sezonie na "raszyńskiej scenie" mogliśmy podziwiać występy młodych muzyków ze szkół muzycznych .
Uczennice Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr.1 im. H. Wieniawskiego oraz II stopnia im. M. Karłowicza i tym razem zachwyciły Seniorów naszego Klubu swoim kunsztem muzycznym .
Bardzo cieszy fakt , że zarówno młodzi adepci muzyki tzw. poważnej jak i Seniorzy klubu Raszyn podczas koncertu potrafili znaleźć wspólną płaszczyznę porozumiewawczą poprzez muzykę , która oczywiście łączy pokolenia.
Spotkanie przebiegło w wyśmienitej atmosferze a młodym artystom życzymy wielu sukcesów i dalszego rozwoju muzycznego.


23 stycznia odbyła się prelekcja przeprowadzona przez Panią Annę Sergot przedstawicielkę firmy "Acustica" mieszczącej się w sąsiedztwie klubu pt. "Narząd słuchu, niedosłuch oraz metody jego korekcji".
"Koncert Noworoczny"
16 stycznia odbył się "Koncert Noworoczny" w wykonaniu studentów wydziału Wokalnego Poznańskiej Akademii Muzycznej.
Na "Raszyńskiej Scenie" dla naszych Seniorów oraz zaproszonych gości, wystąpili młodzi śpiewacy: Agnieszka Wichłacz (sopran), Marta Kruszona (sopran), i Julian Kuczyński (baryton).
Zabrzmiały arie i pieśni znanych kompozytorów minionych epok: Haydna, Mozarta, Brahmsa oraz naszych rodzimych genialnych twórców: Moniuszko, Chopin, Karłowicz.
Występy solowe jak i duety, przy wspaniałym akompaniamencie Pani Laury Sobolewskiej, jakie mogliśmy usłyszeć wzbudzały wśród słuchaczy ogromne uznanie i cieszy fakt, iż tzw. "muzyka poważna" coraz częściej rozbrzmiewa w naszym klubie."Lepiej zapobiegać niż leczyć"
9 stycznia odbyła się prelekcja na temant profilaktyki zdrowia. Wykład w sposób bardzo ciekawy i przystępny poprowadziła Pani Alicja Ćwiąkała.
Drugiego stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Seniora.
Tym razem na scenie raszyńskiej występowały dzieci i młodzież z Domu Kultury "Stokrotka".
Kolędy , pastorałki i piosenki świąteczne wykonywane przez młodych artystów powodowały , że wyraźnie można było poczuć magię tych świąt jakie już są za nami oraz nieustającą atmosferę okresu około bożonarodzeniowego.
Dzieci i młodzież do koncertu zostały przygotowane przez Panią Beatę Adamską , która na zakończenie wykonała wzruszającą "kolędę dla nieobecnych" wraz ze swoimi podopiecznymi.
Mamy nadzieję , iż jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli podziwiać młodych wykonawców także na raszyńskiej scenie.
19 grudnia , po raz ostatni w tym roku, odbyło się spotkanie Klubu Seniora.
Podczas tego szczególnego spotkania wszyscy przełamali się opłatkiem , złożyli sobie wzajemnie najlepsze życzenia.
Wspólne śpiewanie kolęd , wizyta "Gwiazdora" oraz występ zespołu ze Swarzędza "Olszyna" spowodowały , że to pierwsze "spotkanie opłatkowe" nowych członków Klubu Seniora zapewne długo pozostanie w pamięci."Wspólne wypiekanie pierników"
16 Grudnia pod czujnym okiem Pani Krysi seniorki z "Klubu Seniora Raszyn" wypiekały pierniki na poniedziałkowe spotkanie.
Następnie wspólnie wszyscy zasiedli do stołu i rozpoczeła się degustacja.

12.12.2011 "Energetyka nuklearna - korzyści i zagrożenia"
Wykład przeprowadził naukowiec , fizyk nuklearny z Ukrainy Pan Oleksandr Voznyi.
Podczas spotkania Seniorzy dowiedzieli się o nowoczesnych metodach pozyskiwania energii , korzyściach i zagrożeniach.
Zaprezentowane zostały aktualnie działające elektrownie atomowe w sąsiedztwie Polski a także w niezwykle ciekawy sposób wspomniany został Czarnobyl z 1986r.
gdyż Pan Oleksandr jako naukowiec brał udział w badaniach skutków tej tragedii.Przygotowania do świąt, ubieranie choinki.
"Wiosenne Krokusiki"
5 grudnia za oknami klubu była ponura jesień , nieprzyjemny deszcz i wiatr jednak nie zdołał zniechęcić Seniorów i jak co poniedziałek bardzo licznie przybyli do sali przy ul. Rynarzewskiej 9.
Tego wieczoru program artystyczny pt. "Śpiewaj razem z nami" przygotowany został przez zespół Seniorów z klubu "Krąg"o wdzięcznej nazwie "Wiosenne Krokusiki".
Atmosfera wspólnego śpiewania popularnych pieśni biesiadnych , bardzo szybko udzielała się wszystkim uczestnikom spotkania i rzeczywiście wydawało się , że zima już za nami a wspólny śpiew, niczym wiosenne kwiaty , budzi do życia całe otoczenie.
Podczas koncertu kierownik artystyczny zespołu Pan Bogusław Duszyński niejednokrotnie rozbawiał publiczność bardzo pogodnymi anegdotkami. Warto nadmienić ,
iż Pan Bogusław to mieszkaniec naszego osiedla a zespół "Wiosenne Krokusiki" z Łazarza rozbawia i cieszy mieszkańców Poznania już od ćwierć wieku - Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.28 listopada 2011r.
Na kolejnym spotkaniu seniorów mieliśmy zaszczyt gościć Panią dr nauk medycznych Dorotę Pisarczyk-Wiza z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
, która wygłosiła prelekcję na temat "Cukrzyca - choroba XXI wieku".
Pani doktor obrazowo i w przystępnej formie przedstawiła zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta podstępna choroba, dotycząca coraz większej części ludności na całym świecie,
opisała niepokojące objawy, które powinny skłonić do przeprowadzenia szczegółowych badań, ostrzegła przed zagrożeniami powikłań nie leczonej lub źle leczonej cukrzycy,
podała zasady profilaktyki oraz omówiła sposoby leczenia poszczególnych typów cukrzycy.
Uspokoiła także seniorów, że przy odpowiednim postępowaniu i właściwej współpracy z lekarzem z cukrzycą można żyć długie lata.

Dnia 21 listopada odbył się pierwszy koncert dla Klubu Seniora "Raszyn" z cyklu "Dzieci Poznańskich Szkół Muzycznych".
Na raszyńskiej scenie wystąpiło aż sześciu młodych muzyków na co dzień uczących się w szkołach muzycznych I i II stopnia mieszczących się przy ul. Solnej.
Chociaż repertuar , jaki prezentowali nasi goście , nie należał do tych najtrudniejszych , nie mniej jednak dla dzieci uczących się dopiero parę lat
na swoim instrumencie bardzo ambitny. Podczas spotkania Seniorzy oprócz muzyki usłyszeli też jakie zainteresowania poza szkolne są wśród dzieci.
Okazuje się , że jak większość innych dzieci, mali muzycy lubią np.: tańczyć , śpiewać , grać w piłkę i jeździć na rowerze, pomimo ogromu czasu jaki muszą poświęcić ćwiczeniom.
Cieszymy się bardzo, że dzięki życzliwości przede wszystkim Nauczycieli szkół muzycznych
a także ogromnemu zaangażowaniu Pani Marianny Nowak udało się zorganizować koncert "Dzieci poznańskich szkół muzycznych" dla Klubu Seniora.
Warto też wspomnieć iż dzieci były bardzo zadowolone
z możliwości muzycznego popisu przed naszymi Seniorami, od których w  ramach podziękowania zamiast kwiatów otrzymały słodycze oraz kolorowe pisaki.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłym sympatycznym nastroju , było to pierwsze muzyczne spotkanie tego typu , ale zapewne nie ostatnie.

"Chór Nauczycieli Seniorów im Feliksa Nowowiejskiego"

14 listopada na raszyńskiej scenie pojawiło się aż 30 wykonawców. Koncert w swym repertuarze głównie nawiązywał do święta "Dnia Niepodległości" stąd też wiele wykonanych utworów było w charakterze patriotycznym.
Nie brakowało także pieśni popularnych , które za sprawą dyrygenta Pana Karola Drynkowskiego zostały wykonane wspólnie przez Seniorów i Chór.
Podczas koncertu usłyszeliśmy także kilku solistów chóru a atmosfera panująca podczas poniedziałkowego muzycznego spotkania była wspaniała.
Warto także podkreślić, iż dwie Panie śpiewające w "Chórze Nauczycieli" to Seniorki z naszego Klubu Seniora.

ODNALEZIONY!!! czyli Jan Błyszczak MUFKA

Urodził się w drugiej połowie dwudziestego wieku (dokładniej: na początku drugiej połowy) przy linii kolejowej
Sudety-Bałtyk w Jastrowiu, miasteczku "Pierwszego dnia wolności" i, jak twierdzi, wielu następnych.
Mówi, że jest góralem morenowo-dennym o orientacji północ-południe.
Raz jest jedną raz drugą rybą, dlatego nie wie, gdzie się pojawi i kiedy zniknie.
Śpiewa od dziecka. Pierwsze próby pisania - w podstawówce.
Nie zdradził się. Liceum - w mieście Staszica. Dojeżdżał pociągiem (zimy stulecia!).
Zdekonspirował się w Poznaniu przebywając na studiach ekonomicznych, gdy jeszcze nie były modne.
Komponuje nastrojowe piosenki, pisze rozumne teksty. Świetnie pływa, nieźle jeździ na nartach.
Śpiewa swoje piosenki przy akompaniamencie gitary z powodzeniem ukrywając wykształcenie geodezyjne.
Niejednokrotnie laureat festiwali piosenki studenckiej w Krakowie, gdańskiej Bazuny, łódzkiej Yapy, szklarskoporębskiej Giełdy, warszawskiego OPPA oraz konkursu ZAKR na piosenkę do opolskich Premier.
Współpracował z wrocławskim B-Complex, koszalińskim Koniem Polskim, poznańskim Tey'em Zenona Laskowika. Ostatnio częściej w pojedynkę.
Nie jest systematyczny. Miewa zainteresowania. Artystą bywa.
Nostalgia i zaduma
31 października 2011r. w wigilię Święta "Wszystkich Świętych" ,w tym szczególnym czasie gdy wspominamy bliskich , których już nie ma wśród nas, w naszym klubie Seniorzy przy palących
się świecach w zadumie i swoistego rodzaju kontemplacji oddali się wzruszeniom dotyczącym przemijania
i ulotności życia. "Spieszmy się kochać ludzi , tak szybko odchodzą" to motto ks. Jana Twardowskiego w pełni wypełniło przedświąteczne poniedziałkowe spotkanie.


24 października miała miejsce wizyta dwóch gości
Jednym z nich był syn byłego kierownika klubu Pan Longin Kaczmarek
który zaprosił seniorów na spotkania do kościoła parafii pw. Św. Krzyża
Naszym drugim gościem był właściciel firmy "Happy ways"
Przedstawił propozycje wycieczek, które w przyszłości moglibyśmy odbyć z klubem seniora
Następnie była możliwość zadania pytań przez uczestników poniedziałkowego spotkania, która została jak najbardziej wykorzystana


Wieczór operetkowy
17.10.2011W ostatni poniedziałek miało miejsce spotkanie z nauczycielką kultury francuskiej Panią Henryką Stachowiak
Opowiadała o kolorowym życiu Coco ChanelDnia 3 października w Klubie Seniora gościliśmy autora książki "Pszczoła to ja" Pana Jacka Gałęzewskiego
Całość spotkania ,podczas którego Seniorzy mogli usłyszeć wiele ciekawostek z życia pszczół ,poprowadziła
Pani Alicja Ćwiąkała
Oczywiście pojawiła się także "Pszczółka Maja" ,która wszystkich miodem poczęstowała
Na zakończenie przeprowadzona była licytacja pełnego słoja miodu( cena wywoławcza 2 grosze )
Licytację wygrała Pani Jadwiga - gratulujemy i życzymy smacznego :)

"Jak powstaje książka" - spotkanie z pisarką Panią Mirosławą Woźną
26.09.2011

Dnia 19.09.2011 podczas spotkania klubu seniora nastąpiła inauguracja nowego sezonu,
połączona z występem "kwartetu saksofonowego 312"
Poniżej zdjęcia z tego spotkania